Promienniki ciepła na podczerwień – nowoczesny i ekologiczny sposób na ogrzewanie
Rozwój technologii przynosi człowiekowi wiele korzyści. Co rusz powstają nowe, ciekawe rozwiązania ułatwiające życie na wielu płaszczyznach. Niektóre są opcjonalne, poprawiają komfort i przyspieszają wykonywanie codziennych czynności, inne z kolei wydają się niemal tak niezbędne do życia, że aż zastanawiamy się, jak radziliśmy sobie bez tego wcześniej. Rozwój technologii zmierza również w kierunku ulepszania dostępnych form ogrzewania. Bo tego, że ciepło jest człowiekowi wręcz niezbędne do życia, nie trzeba nikomu tłumaczyć. Ludzkość w całej swojej historii korzystała z różnych form zapewnienia sobie komfortu cieplnego, począwszy od promieniowania słonecznego, poprzez ogień, ogrzewanie węglowe, gazowe, olejowe, a skończywszy na elektrycznym. Właśnie ten ostatni typ ogrzewania jest teraz w centrum zainteresowania naukowców. Elektryczne promienniki podczerwieni są bowiem nowoczesnym sposobem ogrzewania pomieszczeń.
Promiennik podczerwieni – co to jest i jak działa?
Elektryczny promiennik podczerwieni to rodzaj urządzenia przekształcającego energię elektryczną w ciepło, które występuje pod postacią promieniowania podczerwonego. Nowoczesna technologia bazująca na krótkofalowym promieniowaniu dostarcza użytkownikowi uczucie przyjemnego ciepła niemal natychmiast po uruchomieniu promiennika.
Promienniki mają bardzo szerokie zastosowanie – współcześnie, jako panele grzewcze, służą do ogrzewania różnych pomieszczeń. Co istotne, używając promienników podczerwieni jako źródła ogrzewania, możemy wyznaczyć dane powierzchnie, w których uczucie ciepła będzie wyraźniej odczuwalne niż w innych strefach. Takiej funkcji nie mają oczywiście standardowe grzejniki, które ogrzewają powietrze w pomieszczeniach, w których się znajdują. Promienniki dostarczają ciepło tylko osobom i przedmiotom, nie powodując konwekcyjnego ruchu powietrza.
Promienniki podczerwieni występują w różnych wariantach. Nie zajmują też dużo miejsca. Istnieją promienniki sufitowe, ścienne, mobilne, ręczne – to, jakie urządzenie wybierzemy, zależy od naszych potrzeb.
Promiennik podczerwieni – główne czy dodatkowe źródło ciepła? Gdzie najlepiej zainstalować urządzenie?
Elektryczne promienniki, jak sama nazwa wskazuje, działają na prąd – żeby mogły generować promieniowanie podczerwone, wymagają energii elektrycznej. Przy używaniu ich w formie głównego źródła ogrzewania, rozwiązanie może okazać się mało ekonomiczne. Jednak jako ogrzewanie dodatkowe promienniki ciepła sprawdzą się wręcz idealnie. Doskonałym pomysłem będzie umieszczenie urządzenia w miejscu, gdzie trudno zamontować standardowe grzejniki, na przykład w garażu. Dzięki temu nawet zimą możliwa będzie praca przy samochodzie lub majsterkowanie – promiennik zadba o nasz komfort cieplny.
Promienników podczerwieni, jak wyżej wspomnieliśmy, z powodzeniem używać można w wielu miejscach, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Urządzenia sprawdzą się jako ogrzewanie między innymi w: restauracjach, pubach, ogródkach piwnych, hotelach, garażach, kościołach, warsztatach, halach produkcyjnych, salonach SPA, miejscach pracy na zewnątrz, na planach zdjęciowych, basenach bądź obiektach sportowych. Jak widać, zastosowanie promienników podczerwieni jest bardzo szerokie – są one w stanie ogrzać niemal każdą powierzchnię.
Promienniki podczerwieni – innowacyjne, ale i ekologiczne rozwiązanie grzewcze
Promienniki ciepła wykorzystują promieniowanie podczerwone – podobnie jak słońce, którym człowiek ogrzewa się od zarania dziejów. To rozwiązanie bezpieczne zarówno dla człowieka, jak i środowiska – nieporównywalnie bardziej ekologiczne niż węgiel, bo nie emituje do atmosfery szkodliwych substancji. Jednak oprócz tego, że promienniki są przyjazne dla środowiska, są też wygodne, efektywne i komfortowe w użytkowaniu. Nie trzeba nagrzewać pomieszczenia wcześniej, żeby zacząć odczuwać wzrost temperatury – wystarczy włączyć panel i cieszyć się przyjemnym ciepłem. Dodatkowo możemy sami zdecydować, która strefa będzie ogrzewana w większym, a która w mniejszym stopniu. Jeśli chodzi o użycie promienników na przykład w halach produkcyjnych, można zredukować koszty eksploatacyjne poprzez nagrzewanie tylko stanowisk pracy, a nie całego pomieszczenia.
Jeżeli więc zastanawiamy się nad efektywnym dodatkowym źródłem ciepła w domu czy miejscu pracy, warto, żebyśmy zainteresowali się promiennikami podczerwieni.
Artykuł powstał przy współpracy z http://irsystem.pl/