Transportery łańcuchowe- gdzie się przydadzą i jakie mają zalety?
Transportery łańcuchowe są to specjalistyczne urządzenia pełniące funkcję środków transportu. Przemieszczanie w nich towarów odbywa się poprzez obieg jednego albo dwóch zapętlonych łańcuchów. Przenośniki te wyróżniają się wysoką wydajnością, trwałością i wytrzymałością. Mogą służyć do transportu różnorodnych towarów.
Jak zbudowane są transportery łańcuchowe?
Budowa przenośników łańcuchowych jest dosyć skomplikowana. Ich konstrukcja ma bowiem służyć do przemieszczania elementów o zróżnicowanych wymiarach. Ruch towaru jest możliwy dzięki łańcuchowi transportowemu, którego napędza stacja napędowa wraz z motoreduktorem. Istotną częścią transporterów jest stacja napinająca łańcuch. To właśnie dzięki niej urządzenie to może płynnie działać. Jeśli chodzi o konstrukcję nośną, to jest ona dosyć prosta. Jest ustawiona na podporach, których wysokość można regulować. Niekiedy, są one dodatkowo wyposażone w antywibracyjną podstawę. Transporter łańcuchowy najczęściej wykonany jest ze stali nierdzewnej albo stali malowanej proszkowo. Jego koła łańcuchowe wykonane są ze stali. Napęd składa się z jednostki kompaktowej. Co ważne, istnieje możliwość wyboru liczby modułów łańcuchowego transportera, w zależności od rodzaju przemieszczanego ładunku. Za trwałość i stabilność konstrukcji odpowiada podstawa i rama transportera wykonana z rowkowanych profili.
Gdzie znajdują zastosowanie przenośniki łańcuchowe?
Transportery łańcuchowe to sprzęty wykorzystywane do bliskiego transportu. Zazwyczaj pozwalają na przenoszenie danego towaru na obszarze jednego obiektu. Używa się ich także do wyładunku czy załadunku, czyli do transportu między obiektem a pojazdem dostawczym. Transportery przydają się w wielu branżach, zwłaszcza tam, gdzie ruch przedmiotów odbywa się prawie nieustannie i to w sporych ilościach. Takie sprzęty spotykane są więc w zakładach produkcyjnych, rozlewniach wód i pozostałych płynnych towarów, kopalniach, magazynach, sortowniach. Transportery łańcuchowe używane są też przez branżę rolniczą.
Zalety przenośników łańcuchowych
Przenośniki łańcuchowe są sprzętami o licznych zaletach. Wśród tych najważniejszych należy wskazać:
-
możliwość transportu wszelkiej maści ładunków, także tych szerokich, niestandardowych, ciężkich,
-
wysoka nośność,
- szybki montaż,
- niezawodne działanie, wytrzymałość i trwałość konstrukcji,
- łatwa przebudowa transportera, dzięki modułowej budowie,
- możliwość wymiany pojedynczych ogniw łańcucha,
- opcjonalna liczba modułów łańcuchowych w zależności od rodzaju ładunku.
Transportery łańcuchowe to znakomite urządzenia do zadań specjalnych o wszechstronnym zastosowaniu.