Serwis siłowników hydraulicznych. Regeneracja czy wymiana podzespołów?
Szukając serwisu, który odpowiednio zajmie się regeneracją naszych siłowników hydraulicznych, zwykle oczekujemy, że usługa będzie wykonana dobrze i możliwie tanio. Niska cena nie powinna być jedynym czynnikiem, którym należy się kierować. Jednak czy to oznacza, że za naprawę siłowników musimy zapłacić majątek? Niekoniecznie.
Regeneracja siłowników hydraulicznych – od czego zależy koszt serwisu?
To, ile zapłacimy za usługę serwisu, zależy od kondycji siłownika i rodzaju działań, jakie trzeba podjąć, by przywrócić go do stanu używalności. Czasem potrzebna jest tylko regeneracja i wystarczy podjąć mniej drastyczne kroki, takie jak szlifowanie i chromowanie elementów. Innym razem, jeśli awaria jest poważniejsza, konieczna może okazać się wymiana części. Warto mieć świadomość, że jest to zazwyczaj rozwiązanie, które praktykuje się w ostateczności, ze względu na to, że pociąga za sobą większe koszty niż naprawa. Czasami jednak – w przypadku mocno zużytych podzespołów – mądrzejszą i bardziej perspektywiczną decyzją będzie wymiana elementów na nowe. Lepiej więc nie przedłużać na siłę ich żywotności, wykonując regenerację, bo i tak po roku użytkowania trzeba będzie dokonać wymiany. Jednak takie decyzje powinien pomóc nam podjąć specjalista, do którego się zgłaszamy, przedstawiając nam możliwe opcje i wszelkie za i przeciw danego rozwiązania. Oprócz opisanych powyżej czynników, kwota, jaką będziemy musieli zapłacić za regenerację siłowników hydraulicznych, zależy od rodzaju uszczelnień, jakie stosuje serwis. Tańsze uszczelniacze automatycznie przełożą się na niższą cenę naprawy, ale jednocześnie nie będą gwarantować takich rezultatów, jakie otrzymamy w przypadku zastosowania droższych uszczelnień wysokiej jakości. Są to elementy siłowników, które zwykle w pierwszej kolejności ulegają uszkodzeniom, nie warto więc na nich oszczędzać.
Wizyta w serwisie – kolejne etapy procesu regeneracji siłowników hydraulicznych
Regeneracja siłowników hydraulicznych składa się z kilku kroków. Kiedy nasze siłowniki znajdą się już w serwisie, zajmującym się naprawą elementów hydrauliki siłowej, w pierwszej kolejności powinny zostać rozłożone na części i skrupulatnie sprawdzone. Oględziny dokonane przez doświadczonego specjalistę pozwolą mu zarówno zorientować się, którymi częściami należy się zająć, ale i określić w jaki sposób to zrobić. Mechanik sprawdza, czy wystarczy tylko regeneracja, czy może zachodzi konieczność dokonania wymiany uszkodzonych elementów. Serwis, po dokładnym obejrzeniu siłownika, powinien przygotować dla klienta zakres prac wraz z wyceną, a także doradzić mu w razie ewentualnych wątpliwości. Gdy wszystko zostanie ustalone, specjalista przystępuje do naprawy. W jej skład mogą wchodzić różne czynności, takie jak wspomniane wcześniej szlifowanie i chromowanie, ale i konieczna może okazać się wymiana łożysk, cylindra, tłoczyska, uszczelnień lub innych elementów siłownika. Po dokonaniu wszelkich niezbędnych czynności naprawczych serwis, korzystając ze stacji diagnostycznej, powinien jeszcze sprawdzić siłownik. Wykonanie testów jest ważną częścią procesu, bo dzięki nim serwisant ma pewność, że część działa, jak należy. Jeśli na tym etapie nie pojawiają się żadne nieprawidłowości, pracę można uznać za zakończoną sukcesem.
Siłowniki hydrauliczne – co powoduje awarię? Dlaczego podzespoły ulegają uszkodzeniom?
Siłowniki hydrauliczne to elementy, które stanowią podstawę działania wielu maszyn budowlanych, a także niektórych maszyn rolniczych. Dzięki nim na przykład koparka może poruszać ramieniem i skutecznie wykonywać przeznaczone dla niej zadania. A jako że maszyny pracują często w trudnych warunkach, mają styczność z wieloma zanieczyszczeniami. Piasek, kurz czy błoto przenikają do wnętrza siłowników i przyczyniają się do awarii, które – jeśli nie zareagujemy na czas – mogą doprowadzić do poważniejszych uszkodzeń. Siłowniki, jako części serwisowe, należy więc poddawać regularnym przeglądom, aby uniknąć nieplanowanych przestojów w pracy. Poza tym, jeśli chcemy, by nasze siłowniki służyły nam jak najdłużej, powinniśmy pamiętać o terminowej wymianie oleju, a także o nieobciążaniu maszyn ponad miarę. Odpowiednie traktowanie siłowników hydraulicznych zapobiegnie niepotrzebnym problemom i zmniejszy konieczność częstych wizyt w serwisie hydrauliki siłowej.
Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://banat.pl/