Rum – trunek piratów i niespokojnych dusz
Na morzach na szczęście nie usłyszymy już złowieszczego „do abordażu”, podanego w scenerii rodem z Piratów z Karaibów. Mimo to rum nadal kojarzy się z rozrabiakami jak (filmowy) Jack Sparrow, dla którego wzburzone wody były domem, a życie jedną wielką przygodą.
Skąd się wziął rum i jego nazwa?
Jakie jest pochodzenie rumu? Prawdopodobnie pochodzi z Chin, choć są też „plotki”, że swoje źródło ma w Indiach. Obecnie najczęściej kojarzony jest (słusznie) z Wyspami Karaibskimi, a za jego współczesną stolicę uznaje się Barbados (ten od Rihanny).
Nazwa trunku też nie jest do końca oczywista. Są tacy, co twierdzą, że wzięła się z łacińskiego cukier – saccharum. Inni „daliby sobie rękę uciąć”, że od holenderskiego roemer – kubka (a właściwie kubła, w jakich pijali go marynarze).
Jak dzielimy rum ze względu na pochodzenie i moc?
Rum to najprościej mówiąc połączenie alkoholu z trzciną cukrową (melasą, karmelem).
Skąd bierze się rozbieżność w gatunkach? Ponieważ poza powyższymi składowymi, jego produkcja przypomina „wolną amerykankę”. W zależności od kraju pochodzenia (a nawet producenta), powstają dziesiątki odmian, w dodatku o różnorodnej gęstości (lepkości). Każdy wytwórca ma inne metody fermentacji, destylacji i dodaje własne mieszanki ziół i przypraw. Oprócz wanilii rum może być wzbogacony (aromatyzowany) np. pieprzem, ale też słodkimi ananasami czy brzoskwiniami. Odmienne są nawet sposoby jego przechowywania.
Ważny jest też rodzaj drożdży. Delikatne rumy mają te fermentujące szybciej. Rumy wyraziste zawdzięczają go drożdżom fermentującym powoli.
Sama destylacja może odbywać się:
- w kolumnach rektyfikacyjnych,
- w tradycyjnych szklanych lub miedzianych alembikach.
Moc trunku też może być różna. Znajdziemy takie w okolicach 37-38%, ale i napoje, których moc sięga powyżej 80%. Według unijnego prawa w UE rumem możemy nazywać jedynie te o zawartości alkoholu 40%.
Rodzaje rumu ze względu na kolor i smak
Jeśli chodzi o proces dojrzewania, rum leżakuje w drewnianych beczkach, a długość procesu zależy od regionu, tj. w klimacie tropikalnym – rum odpoczywa krócej, niż w chłodniejszych rejonach.
Kolor rumu zależy właśnie m.in. od długości czasu przeznaczonego na dojrzewanie w beczkach oraz ilości dodanego karmelu.
Jeśli potrzebujecie zaopatrzyć waszą uroczystość w ten trunek, proponujemy przejrzeć ofertę hurtowni Grupy Grabiec. Znajdziecie tam wszystko, czego potrzebujecie.