Naprawa siłowników hydraulicznych – czym kierować się podczas wyboru serwisu hydrauliki siłowej?
Praca z wykorzystaniem maszyn rolniczych lub budowlanych często wiąże się z wielogodzinnym eksploatowaniem sprzętu na wysokich obrotach. Co więcej, maszyny często muszą działać w trudnych warunkach, pośród piasku, nieczystości i wszelkiego rodzaju pyłu. Jak nietrudno się domyślić, nie wszystkie podzespoły naszych maszyn znoszą takie okoliczności równie dobrze. W takich przypadkach siłowniki hydrauliczne są często pierwszym elementem, który ulega awarii. Tę samą usterkę w siłowniku hydraulicznym można naprawić na różne sposoby i przy użyciu różnej jakości komponentów. Od tych składowych zależeć będzie koszt naprawy i w skrajnych przypadkach to, jak szybko będziemy musieli wrócić do serwisu.
Częste przyczyny awarii siłowników hydraulicznych. Regeneracja jako alternatywa dla wymiany podzespołów
Gdy oddajemy siłowniki hydrauliczne do serwisu, fachowiec dokonujący oceny uszkodzeń może zasugerować nam regenerację zepsutej części zamiast jej wymiany na nową. Czasami drobne szlifowanie i chromowanie potrafią przywrócić zużytej części funkcjonalność. Takie rozwiązanie często pozwoli nam sporo zaoszczędzić na naprawie, a jakość końcowego produktu będzie zbliżona do jakości nowych siłowników hydraulicznych. Niestety nie zawsze jest to możliwe, w niektórych przypadkach regeneracja, choć możliwa, nie usuwa problemu, a jedynie odwleka jego ponowne wystąpienie w czasie.
Siłowniki hydrauliczne opierają swoje działanie na przepływie cieczy roboczej. Ciśnienie wewnątrz układu jest często bardzo wysokie, oddziałuje to naturalnie na poszczególne elementy siłownika, doprowadzając stopniowo do utraty szczelności w newralgicznych punktach. Dochodzi wtedy do utraty szczelności dławicy, przecieków wewnątrz mechanizmu lub przecieków zewnętrznych. Jest to naturalny proces zużywania się materiału i w tym przypadku nie mamy możliwości, aby skutecznie go ograniczyć. W przypadku takiej usterki prawdopodobnie konieczna będzie wymiana uszczelnień. Warto upewnić się, że wykorzystywane przez nasz serwis uszczelniacze są z dokładnie tych samych materiałów, które wykorzystują producenci siłowników hydraulicznych.
Innym powszechnym powodem niesprawności naszych siłowników są zużyte prowadnice tłoczyska. W tym przypadku dobrze wykonana regeneracja znacznie obniży koszty naprawy przy zachowaniu jakości usługi na wysokim poziomie.
Jeżeli nasze maszyny często pracują pod maksymalnym obciążeniem nawet przez kilka godzin, musimy pamiętać, żeby olej był zawsze wymieniony na czas. Już samo forsowanie maszyny osłabia elementy siłownika hydraulicznego, a w przypadku, gdy do oleju dostaną się zanieczyszczenia lub będzie go po prostu za mało, może dojść do poważnego uszkodzenia siłownika, któremu nie pomoże już regeneracja.
Jak działają serwisy hydrauliki siłowej? Naprawa i regeneracja siłowników hydraulicznych od kuchni
Pierwszym krokiem do sprawnej naprawy uszkodzonych siłowników hydraulicznych jest zlokalizowanie przyczyny awarii. Jest to także moment na oszacowanie, które z uszkodzonych elementów warto poddać regeneracji, a w przypadku których konieczna będzie droższa naprawa. Nieocenione jest tu doświadczenie osoby przeprowadzającej serwis, gdyż jego trafna analiza potrafi znacznie zniwelować nasze koszty.
Często określenie przyczyny problemu wymaga przeprowadzenia szeregu testów, takich jak sprawdzenie tłoka, kontrola spasowania dławicy i tłoczyska, kontrola powierzchniowa chromowanego tłoczyska, kontrola spasowania cylindra z tłokiem, sprawdzenie osadzenia dławicy względem cylindra, sprawdzenie stanu dławicy. Niektóre testy wymagają użycia specjalistycznej aparatury, warto więc, aby nasz serwis takową dysponował.
Gdy określony zostanie zakres prac serwisu oraz prognozowana cena, przychodzi czas na właściwą naprawę siłowników hydraulicznych. Na tym etapie nie sposób wymienić wszystkich możliwych działań, którym poddany będzie konkretny siłownik. Często będzie to wymiana uszczelnień, może być konieczna także wymiana łożysk czy wymiana cylindra, nie wspominając już o mnóstwie drobnych regeneracji.
Ostatnim etapem renowacji i regeneracji siłowników hydraulicznych jest ponowne wykonanie kontrolnych testów, tym razem ich celem jest sprawdzenie, czy występujące wcześniej defekty zostały usunięte oraz czy w toku prac nie wystąpiły nowe. Ta kontrola daje nam potwierdzenie, że siłowniki są gotowe do użycia, a naprawa się udała.
Regeneracja siłowników czy wymiana elementów na nowe? Na co zwracać uwagę przy wyborze serwisu siłowników hydraulicznych?
Odpowiedź na to pytanie wydaje się prosta – oczywiście ceną. Jednak paradoksalnie nie zawsze wybierając najtańszy serwis, zapłacimy najmniej. Jak wspomnieliśmy wcześniej, w przypadku siłowników hydraulicznych często konieczna jest wymiana uszczelnień. Upewnijmy się więc, że wybrany przez nas serwis nie używa do tego celu komponentów gorszej jakości kosztem niższej ceny. Jeśli tak będzie, możemy do owego serwisanta wrócić z kolejną usterką szybciej, niż byśmy chcieli.
Warto też dopłacić za doświadczenie serwisu. Pamiętajmy bowiem, że często fachowo wykonana regeneracja siłowników jest rozwiązaniem tańszym, lepszym i szybszym.
Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://hydroserwishs.pl/