Jak zostać agentem ubezpieczeniowym?
Zgodnie z obowiązującym prawem agent ubezpieczeniowy to osoba prawna, fizyczna lub podmiot nieposiadający osobowości prawnej, który jest upoważniony przez towarzystwo ubezpieczeń do zawierania na jego rzecz umów z klientami. Agent pełnomocnik może podpisywać umowy, a agent pośrednik przedstawia ofertę, ale nie może jej sfinalizować.
Agent ubezpieczeniowy pracuje tylko dla jednego towarzystwa ubezpieczeniowego. Gdy ich liczba jest większa, mówi się już o multiagencie. Taka osoba musi mieć zawartą umowę odpowiedzialności cywilnej z tytułu prowadzonej przez siebie działalności.
Czym zajmuje się agent ubezpieczeniowy?
Agent ubezpieczeniowy to osoba, która zajmuje się przedstawianiem oferty ubezpieczeniowej klientom, pozyskiwaniem nowych klientów, a także zawieraniem oraz wykonywaniem umów ubezpieczeniowych. Musi ona przez cały czas dbać o bazę swoich klientów, poszerzać ją itd. Im bardziej zadowoleni są ludzie korzystający z usług, tym bardziej opłacalna jest posada agenta ubezpieczeniowego.
Agent ubezpieczeniowy musi oczywiście zawsze zachowywać w tajemnicy pozyskane przez siebie dane. Ma obowiązek ochrony danych osobowych. Nie może ukrywać przed klientem, że pracuje więcej niż dla jednego towarzystwa ubezpieczeniowego. Musi poszerzać przez cały czas swoje kompetencje. Rynek ubezpieczeń podlega bowiem dynamicznym zmianom.
Jak zostać agentem ubezpieczeniowym?
Kariera w ubezpieczeniach to ciekawa i godna rozważenia ścieżka rozwoju zawodowego. Praca w roli agenta to niezły pomysł na własny biznes. To kariera w zasadzie dla freelancera, który lubi swobodę i sobie ją ceni. Jak można ją zacząć? Przede wszystkim trzeba posiadać minimum średnie wykształcenie. Ponadto konieczne jest przedstawienie zaświadczenia o niekaralności i posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych. Wówczas można wziąć udział w szkoleniu i egzaminie. W praktyce ścieżka edukacji składa się z kilku podstawowych etapów. Końcowy egzamin dotyczy regulacji prawnych z zakresu ubezpieczeń, elementów prawa cywilnego i prawa gospodarczego. Poza podpisaniem umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym, trzeba również uzyskać licencję. Jest ona wydawana przez Komisję Nadzoru Finansowego. Najpierw trzeba jednak złożyć stosowny wniosek. Konieczny jest też wpis do rejestru KNF.
Oprogramowanie dla agenta ubezpieczeniowego
Bardzo ważnym narzędziem sprzedażowym jest dla agenta ubezpieczeniowego odpowiednie oprogramowanie. Bez niego trudno wyróżnić się z tłumu. Zresztą ze specjalnego programu warto korzystać także z uwagi na samych klientów. Ci bywają roztargnieni i kłopotliwi. Wprawdzie początkujący agenci czasami problemu nie zauważają czy go bagatelizują, ale z biegiem czasu może się to stać naprawdę irytujące. Dobrej klasy oprogramowanie to wymóg, jeśli myśli się o karierze i rozwoju w tej branży. Klienci doceniają wiedzę,doświadczenie, rzetelność i obsługę posprzedażową.
Jakie podstawowe funkcje musi mieć oprogramowanie?
Oprogramowanie przeznaczone dla agencji ubezpieczeniowych umożliwia przeliczanie cen na ubezpieczenie AC i OC w różnych towarzystwach. Pozwala także na ich porównanie i zestawienie ze sobą. Jednym z nich jest program KA System. Dzięki temu można znaleźć polisę odpowiednią do danych wymagań i oczekiwań klienta. Co więcej, kalkulacje można w dowolnym momencie zapisać w programie. To świetnie narzędzie pracy nie tylko dla nowego multiagenta, który dopiero zaczyna karierę zawodową, ale i dla dużych multiagencji zatrudniających wielu pracowników jednocześnie.
Artykuł powstał we współpracy z KA System