Gdzie i jak najlepiej ukryć sejf w domu?
Sejfy do niedawna kojarzyły się wyłącznie z najbardziej majętnymi osobami, które w mosiężnych skrzyniach ukrywały dobytek swojego życia. Coraz większa świadomość dotycząca bezpieczeństwa powoduje jednak, że w sejf wyposażyć się powinien każdy.
Skrzętnie wkomponowany w elementy wystroju nie będzie wzbudzał najmniejszej uwagi – nawet jeśli do mieszkania wtargną niepożądani goście. Specjaliści ds. bezpieczeństwa podkreślają, że nawet niewielki pojemnik zabezpieczony kodem lub hasłem uchroni nas przed przykrymi skutkami włamania. Podpowiadamy: w jakim miejscu i w jaki sposób najlepiej ukryć sejf w domu.
Sposób na zabezpieczenie najcenniejszych rzeczy
Co można umieścić w sejfie? Pierwsze, co przychodzi nam na myśl to gotówka. Szczególnie imponujące są olbrzymie sejfy bankowe, które przybierają formę pilnie strzeżonych krypt. Do użytku domowego nie musimy jednak instalować mosiężnych drzwi, uruchamianych za pomocą gigantycznego kołowrotka. Oprócz pieniędzy w sejfie możemy gromadzić biżuterię, złoto oraz inne precjoza. Jeśli nasz sejf jest wystarczająco pojemny, może sprawdzić się także jako mini magazyn na najpotrzebniejsze dokumenty – akty własności, umowy notarialne, dowody rejestracyjne. Użyteczność tego obiektu ochronnego jest niezwykle szeroka. Nawet najmniejszy sejf spełnia swoje założenia. Chodzi przecież o skrzętne ukrycie najbardziej wrażliwych przedmiotów, nie zaś pakowanie do niego wszystkiego, co mamy pod ręką.
Rodzaje sejfów i możliwości ich ukrycia
Najczęściej spotykanym rodzajem sejfów jest skrytka w kształcie niewielkiej skrzynki. Wykonana jest ona z mocnego metalu i zabezpieczona mechanizmem zamykającym. Ten najpopularniejszy typ sejfu nie jest rzecz jasna jedyną formą, w jakiej można przechowywać drogocenne przedmioty. Sejfy kategoryzować możemy ze względu na miejsce, w którym zostanie umieszczony ten obiekt. I tak wyróżniamy:
- Sejfy ścienne. Praktycznie nie rzucają się w oko i mogą zostać dyskretnie wkomponowane w aranżację mieszkania. Wystarczy w zasadzie zasłonić drzwiczki za pomocą obrazu bądź przesuwanych mebli. Ich użyteczność podkreśla także to, iż nie zajmują praktycznie w ogóle miejsca. Wątpliwe może być ich zastosowanie w blokach mieszkalnych – tutaj nie możemy pozwolić sobie na wybicie dziury w ścianie, tym bardziej że sejf może być dosyć długi i będzie wystawać z drugiej strony.
- Sejfy w podłodze. Mają podobne zalety i wady jak w przypadku sejfów ściennych. W przypadku skrytek podłogowych będziemy musieli uwzględnić charakterystykę naszej posadzki – najlepiej montować je w momencie przeprowadzania remontu, tak aby nie uszkodzić paneli, wykładziny czy innego materiału pokrywającego powierzchnię podłogi. Sejf osadzony w ziemi będzie mógł zostać łatwo zakamuflowany: wystarczy zabezpieczyć drzwiczki płaskim elementem i położyć dywan.
- Sejfy tradycyjne. Bywają określane także wolno stojącymi skrytkami. Są to obiekty w formie zgrabnych skrzyneczek, które możemy ustawić nawet w widocznym miejscu. Sejf wkomponowany w zabudowę meblową albo elementy dekoracyjne nie będzie zwracać na siebie szczególnej uwagi. Warto zasłonić go także np. wazonem z kwiatami, albo włożyć go głęboko do szafki. Kluczem do sukcesu jest znalezienie najmniej oczywistego miejsca – w zależności od rozkładu mieszkania możemy go umieścić nawet… obok toalety czy na strychu.
Kreatywność w kontekście kamuflowania sejfu jest kluczowa. Pozwoli ona zabezpieczyć najcenniejsze przedmioty i uchronić nas przed ich stratą. Wszak każdy sejf, po jakimś czasie, może zostać rozszyfrowany. Wybierając nieoczywiste, skryte miejsce, jesteśmy w stanie zdobyć cenny czas – co przyda się w przypadku zawiadomienia służb o domniemanym włamaniu.
Autor Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem internetowym www.sejfexpert.pl – oferującym szeroki wybór sejfów, kas oraz szaf pancernych. |